Leggyakoribb indokok cisztakontroll elvégzésére:
- Gyermektervezés okán a petefészek állapotának felmérése. (Kifejezetten, ha nem történt természetes úton fogantatás 6 hónapig)
- Terhesség alatt felfedezett ciszták rendszeres ellenőrzése. (Nagy többségben a ciszták nem okoznak gondot terhesség alatt, s ártalmatlanok a kicsire nézve. Helyzetüket, elhelyezkedésüket azonban mindenképpen érdemes figyelemmel követni az esetleges szövődmények kialakulása miatt.)
- Korábban kimutatott ciszták helyzetének nyomonkövetése. (Ha egyéb vizsgálat során fény derült petefészekciszta létére, érdemes néhány hónap múlva ellenőrizni, hogy nőtt vagy esetleg eltűnt-e)
- Fájdalmas, kellemetlen tünetek (pl. alhasi fájdalom, elhúzódó menstruáció) jelentkezése petefészekciszta jelenlétére utalhat.
A vizsgálatot hasi ultrahanggal végezzük, nem invazív, gyors és fájdalommentes.
Ha leletei indokolják, klinikánkon lehetőség van vérvételre, hormonvizsgálatra, nőgyógyászati, illetve endokrinológiai vizsgálatok elvégzésére is.
Ciklusmonitorozás – Peteérés-ultrahang
Mit tár fel a vizsgálat?
A gyors és fájdalommentes vizsgálatot hasi ultrahanggal végezzük. Pontosan kimutatja, hogy a hölgy éppen hol tart az adott ciklusában, illetve hogy van-e peteérése, azaz lehetséges-e a teherbe esés.
A megtermékenyítés be nem következése sok esetben cikluszavarokra vezethető vissza. Ha felborul a peteéréshez szükséges kényes biológiai egyensúly (például táplálkozás, illetve fizikai vagy lelki hatások folytán), akkor az ovulációs periódus hosszabb-rövidebb időre kimaradhat. Az ilyen ciklust, amikor peteérés nem következik be, azonban menstruáció mégis jelentkezik, anovulációs ciklusnak nevezzük. Ez minden nőnél előfordul néha, ám ha rendszerességre gyanakszik, azt érdemes kivizsgálni. A ciklusmonitorozás eltér a petevezeték-átjárhatósági vizsgálatoktól (pl. petevezeték átfújástól), hiszen nem kell kontrasztanyagot juttatni a szervezetbe.
Leggyakoribb indokok a vizsgálat elvégzésére:
- 6 hónap sikertelen próbálkozás után
- 35 év feletti nőknek, akik gyermeket terveznek
- kíváncsiságból
Amennyiben leletei indokolják, klinikánkon lehetőség van vérvételre, illetve hormonvizsgálat elvégzésére is.
A ciklusról bővebben
Ahhoz, hogy megértsük a ciklus zavarait, tudnunk kell, hogyan zajlik optimális esetben.
Egy egészséges ivarérett nő havi ciklusa két részre osztható, ovulációs és menstruációs ciklusra, melyek egyenként átlagosan 2-2 hétig tartanak. A teljes folyamat kezdetének a menstruáció első napját tekintjük.
Menstruációs ciklus
Az első napon beálló vérzéssel egy időben beindul 10-30 petesejt érési folyamata. Ennek során a petesejtek (külön-külön) ún. tüszőkké alakulnak a körülöttük lévő sejtek segítségével. Ebből 2-3 indul további növekedésnek.
A tüszőérés során osztódni kezdenek a petesejteket körülvevő hámsejtek, s folyadékkal telt üreget képeznek a tüszők belsejében.
Eközben a tüszők női hormont (ösztrogén) bocsátanak ki, mely osztódásra készteti a méh nyálkahártyájának sejtjeit. Így az megvastagodik, ideális környezetet biztosítva a petesejt későbbi megtermékenyüléséhez.
Ovulációs ciklus
Az esetek többségében csak egy tüsző jut el a második fázisig. Ha mégsem, akkor sikeres teherbeesés esetében többpetéjű ikerterhességről beszélünk.
Mikor a tüsző elérte a szükséges fejlettségi szintet, a petesejt kiszabadul (ovuláció) és bejut a petevezetékbe. A tüszőből kijutott petesejt helyén kialakuló új sejtek sárgatesthormont (progeszteron) termelnek, melynek feladata, hogy előkészítse a méh nyálkahártyáját a megtermékenyült petesejt befogadására. Amennyiben fogamzás nem jön létre, a petesejt 2-3 nap után elpusztul. Ezután a ciklus végére az előkészített nyálkahártya leválik, majd a hüvelyen keresztül elkezdi elhagyni a szervezetet. Így a folyamat újraindul a menstruációs ciklussal.